Česko-slovenský kanál pro uživatele Bluesky/AT Protocol

Na našem Gwei.cz Matrixu jsem vytvořil kanál Bluesky CZ/SK, kde můžeme společně diskutovat tuhle novou decentralizovanou alternativu Twitteru a další témata:

  • získání pozvánky
  • diskuze o klientech a nástrojích
  • srovnání s jinými sociálními decentralizovanými protokoly - Lens, Farcaster, Nostr atp.
  • pro vývojáře - vývoj nad Bsky/AT Proto - vlastní feedy, boti atp.
  • vlastní PDS (Personal Data Server)

Do kanálu se připojíte přes tuhle adresu:

Pokud nemáte Matrix, nebo nevíte co to je, navštivte naší dokumentaci.

Co je Bluesky?

Bluesky vytváří protokol pro veřejnou konverzaci, díky kterému mohou sociální sítě fungovat více jako e-mail, blogy nebo telefonní čísla - otevřené systémy, které pohánějí zbytek našeho online života. Protokol, který jsme vytvořili, AT Protocol, je téměř dokončen a aplikace Bluesky je mikroblogovací klient postavený na tomto protokolu, který představuje jeho funkce. Aplikace Bluesky také představuje lidem, jak bude fungovat sociální web na protokolu AT.

Cílem protokolu AT je umožnit, aby moderní sociální média a veřejná konverzace na internetu fungovaly podobně jako v počátcích webu, kdy si každý mohl založit blog nebo se pomocí RSS přihlásit k odběru několika blogů. Věříme, že se tak otevře nová éra experimentování a inovací v oblasti sociálních médií. Výzkumníci a komunity budou mít možnost zapojit se do řešení problémů, se kterými se sociální sítě v současnosti potýkají, a vývojáři budou moci experimentovat s mnoha novými formami interakce.

Tradiční sociální sítě jsou často uzavřené platformy s centrální autoritou. Existuje malá skupina lidí, kteří tyto společnosti ovládají, a ti mají naprostou kontrolu nad tím, jak mohou uživatelé platformu používat a co mohou vývojáři vytvářet. Pokud se na těchto platformách jako uživatel pokusíte odejít, musíte začít znovu od nuly bez vazeb, které jste si tam vybudovali, a bez obsahu, který jste vytvořili. Pokud se jako vývojář pokusíte vytvořit novou aplikaci, musíte překonat síťové efekty a znovu od nuly vybudovat sociální graf, a pokud se pokusíte stavět na API těchto společností, mohou vás odříznout a vaši společnost v mžiku zničit. Jako tvůrce můžete strávit roky budováním publika, jen abyste k němu ztratili přístup, když vám platforma změní pravidla.

Protokol AT toto mění.

Co je AT Protocol?

AT Protocol je protokol pro veřejnou konverzaci a open-source rámec pro vytváření sociálních aplikací, což znamená, že lidé mají transparentní přehled o tom, jak se vytváří a co se vyvíjí. Vytváří standardní formát pro identitu uživatelů, jejich sledování a data v sociálních aplikacích, což umožňuje vzájemnou spolupráci aplikací a volný pohyb uživatelů mezi nimi. Jedná se o federativní síť s přenositelností účtů.

Analogie na vysvětlení: Pokaždé, když si vytvoříte účet na sociální platformě, je to jako stěhování do nového města. Získáváte přátele a vytváříte příspěvky, což je jako zaplnit dům nábytkem, který jste si vyrobili. Ale na centralizovaných sociálních platformách, pokud odejdete, je to jako opustit všechny své přátele bez možnosti je kontaktovat a opustit svůj dům bez možnosti vzít si cokoli s sebou. Opustit centralizovanou stránku a začít znovu od nuly je velmi těžké.

Protokol AT v podstatě umožňuje lidem pohybovat se mezi městy. Vytvoření standardního formátu pro identitu a data je jako dát lidem pas, mobilní telefon a vlastnická práva. Pokud se vám nelíbí město, do kterého jste se přestěhovali poprvé, můžete se přestěhovat a vzít si s sebou veškerý svůj majetek (data). Vaši přátelé vás budou moci stále najít a zůstat s vámi v kontaktu pod stejným jménem a číslem (identita a sledovací graf).

Zdroj: Frequently Asked Questions - Bluesky