Ethereum Name Service (ENS) - doménový systém

Ethereum Name Service (ENS) je distribuovaný, otevřený a rozšiřitelný systém pojmenování založený na blockchainu Etherea.

Ve zkratce umožňuje každému zaregistrovat si svojí “blockchain doménu”, například vitalik.eth a používat ji k identifikaci místo klasické Ethereum adresy (0xd8da6bf26964af9d7eed9e03e53415d37aa96045). Navíc se k ní dají uložit i další metadata, takže možnosti využití jsou široké.

ENS bylo spuštěno v květnu 2017 a dnes jde o základní stavební kámen web3 - Ethereum a DeFi ekosystému. Systém podporuje drtivá většina peněženek a decentralizovaných aplikací (dapps) včetně Etherscanu.

Registrace vlastní domény není nic těžkého a měl by to zvládnout každý pokročilejší DeFi uživatel. Podobně jako u klasických internetových domén - i zde se platí (relativně nízký) roční “udržovací” poplatek (který se odvijí od počtu znaků domény).

Vlastnictví domény je technicky realizováno jako NFT, takže je možné s doménami obchodovat na NFT tržištích jako je například OpenSea.

Celkem bylo vytvořeno již 300 tisíc domén (statistiky) a aktivita se neustále zvyšuje (červen 2021 byl rekordní).

Tady je oficiální popis (převzato z obsáhlé dokumentace):

Úkolem ENS je mapovat lidsky čitelné názvy, jako je například ‘alice.eth’, na strojově čitelné identifikátory, jako jsou adresy Etherea, adresy jiných kryptoměn, hashe obsahu a metadata. ENS také podporuje “reverzní rozlišení”, což umožňuje přiřadit metadata, jako jsou kanonická jména nebo popisy rozhraní, k Ethereovým adresám.

ENS má podobné cíle jako DNS, internetová služba doménových jmen, ale má výrazně odlišnou architekturu díky možnostem a omezením, které poskytuje blockchain Etherea. Stejně jako DNS funguje ENS na systému hierarchických názvů oddělených tečkami, kterým se říká domény, přičemž vlastník domény má plnou kontrolu nad subdoménami.

Screenshot 2021-07-16 at 6.16.23

Oficiální odkazy

Další zdroje

ENS pokračuje v decentralizaci a zavádějí vlastní DAO a jeho governance token $ENS, který z části rozdělili retrospektivně uživatelům (airdrop).

Pokud jste na ENS měli nějakou doménu, pak jste taky určitě něco dostali (zjistíte na claim.ens.domains). Tokeny je nutné vyzvednout do 4. května 2022.

Více informací v článku: