Ethereum Name Service (ENS) - doménový systém

Ethereum Name Service (ENS) je distribuovaný, otevřený a rozšiřitelný systém pojmenování založený na blockchainu Etherea.

Ve zkratce umožňuje každému zaregistrovat si svojí “blockchain doménu”, například vitalik.eth a používat ji k identifikaci místo klasické Ethereum adresy (0xd8da6bf26964af9d7eed9e03e53415d37aa96045). Navíc se k ní dají uložit i další metadata, takže možnosti využití jsou široké.

ENS bylo spuštěno v květnu 2017 a dnes jde o základní stavební kámen web3 - Ethereum a DeFi ekosystému. Systém podporuje drtivá většina peněženek a decentralizovaných aplikací (dapps) včetně Etherscanu.

Registrace vlastní domény není nic těžkého a měl by to zvládnout každý pokročilejší DeFi uživatel. Podobně jako u klasických internetových domén - i zde se platí (relativně nízký) roční “udržovací” poplatek (který se odvijí od počtu znaků domény).

Vlastnictví domény je technicky realizováno jako NFT, takže je možné s doménami obchodovat na NFT tržištích jako je například OpenSea.

Celkem bylo vytvořeno již 300 tisíc domén (statistiky) a aktivita se neustále zvyšuje (červen 2021 byl rekordní).

Tady je oficiální popis (převzato z obsáhlé dokumentace):

Úkolem ENS je mapovat lidsky čitelné názvy, jako je například ‘alice.eth’, na strojově čitelné identifikátory, jako jsou adresy Etherea, adresy jiných kryptoměn, hashe obsahu a metadata. ENS také podporuje “reverzní rozlišení”, což umožňuje přiřadit metadata, jako jsou kanonická jména nebo popisy rozhraní, k Ethereovým adresám.

ENS má podobné cíle jako DNS, internetová služba doménových jmen, ale má výrazně odlišnou architekturu díky možnostem a omezením, které poskytuje blockchain Etherea. Stejně jako DNS funguje ENS na systému hierarchických názvů oddělených tečkami, kterým se říká domény, přičemž vlastník domény má plnou kontrolu nad subdoménami.

Screenshot 2021-07-16 at 6.16.23

Oficiální odkazy

Další zdroje