Gwei.cz DAO v2 - reinkarnace

Jistě si spousta z vás všimlo, že existuje něco jako Gwei.cz DAO. Byl to takový pokus, stvořený úplně na začátku, o vytvoření komunitního DAO, které by se staralo o správu naší komunity, a pomocí kterého by se financoval další rozvoj. Nicméně je asi čas to posunou na další úroveň - níže najdete popis současného DAO, jeho nevýhody a můj návrh jak ho transformovat v něco použitelnějšího.

Gwei.cz DAO nyní

Nevýhody

  • Hlasování a obsluha DAO přímo na ETH L1 se během roku, díky vysokému gas price, ukázala jako dlouhodobě neudržitelná. Musíme se přesunout na L2.
  • Pravidla, které jsme si stanovily byl jen takový nadhoz, nikdo z nás neměl s tvorbou něčeho takového zkušenosti. Podmínka 1 člen = 1 hlas, se mi dnes zdá příliš neflexibilní.
  • Komunikace v rámci DAO probíhala privátně. Další verze by měla být určitě 100% otevřená a veškerá komunikace veřejná.
  • Členové neodpovídají realitě jak vypadá komunita - třeba @rixcian již není v komunitě aktivní. Další lidé by si naopak zasloužili býti členy (např. @petr, který nám přispěl nejvíce).

Gwei.cz DAO v budoucnu

Myslím, že nejlepší cesta, jak Gwei.cz DAO posunout je transformace na MolochDAO systém. Vykašlat se na governance komunity, protože nás je jen pár desítek aktivních, a dokážeme se domluvit i bez toho. Měli bychom se více soustředit na nalezení lidí, kteří jsou ochotni dát svoje peníze na dobrou věc a zároveň z toho něco mít. Moloch je na tenhle účel uzpůsobený a navíc již podporuje L2 pomocí xDAI. Rozhraní MolochDAO zařizuje projekt Daohaus.

Účelem tedy bude tvořit komunitu odborníků, filantropů a dalších zainteresovaných subjektů, kteří budou vkládat svoje peníze (pro dobro Etherea a DeFi) a společně určovat na co se použijí. Výše vkladu bude určovat váhu hlasu - čim více přispějete, tím budete mít více shares a větší kontrolu.

Na co by DAO mohlo vybírat peníze?

  • tvorba vzdělávacích materiálů o ETH/DeFi v češtině či slovenštině
  • propagace ETH/DeFi v ČR/SK
  • podpora začínajících projektů v ETH/DeFi od českých či slovenských tvůrců

Co dál

Během následujících pár měsíců budeme mít dostatek času vše společně probrat (zde a na Discordu) a dojít k nějakému konsensu. Výsledek by měl být ve formě nějakého “whitepaperu”. Bylo by skvělé kdybychom reinkarnaci zvládli do našeho jarního Summitu, který chystáme. Bude to skvělá příležitost jak to odstartovat.


Co si o tom myslíte? Budu rád za každé vaše vyjádření či nápady!

1 Like

Vzhledem k tomu, ze jsem tady od zacatku - tak tady tu aktivitu vnimam tak nejak ve vlnach (taky na me dopadaj) … vem si leto, jak vsechno pumpovalo a tady ticho :smile: … pak od zari se to tu zase nedalo stihat cist, tedka maj zne BTC lidi … na nas prijde cas na vanoce, kdy je imho obdobi, kdy ma docela dost lidi takovej “volnejsi rezim” a vubec jim nevadi ho stravit tlachanim o coinech na discordu :slight_smile: … tedka vnimam v okoli takovou trochu letargii … vem si BTC je skoro na ATH a lidi jsou i na twitteru takovy “meh” …nejtissi bullrun ever :slight_smile:

Osobne bych v komunite zacal nejakym vyjadrenim k tomu DAO navrhu co dal tree dohromady (Gwei.cz DAO v2 - reinkarnace) :

  1. Soucasna DAO je nefunkcni, to vime … nejspis proto, ze vlastne neni o cem hlasovat a DAOvat :slight_smile:
  2. Transformace na MolochDAO proc ne, jestli to bude jednodussi a flexibilnejsi (vic prispevku = vetsi hlas asi nemam problem), ale asi by se ta vyse hlasu taky mela projevovat nejak tim, jak se kdo moc zaslouzil o nejakej rozvoj (nevim, aktivita na discordu, delegace hlasu dalsich clenu? Investice svyho tokenizovanyho casu? :smile: )
  3. Jinak co se tyce tech prostredku, nevim jestli je to hlavni motivator toho, aby se neco hnulo … zakladem je vzdycky nejaky nadseni pro vec. Mozna by pomohlo, kdybychom dali dohromady seznam projektu, ktery myslime, ze by byly prinosny a chteli byhom se na nich podilet, podle toho co bude mit nejvic hlasu a ucastniku zjistime kam chceme smerovat a co by komunita ocenila. Osobne me zajima rozvoj kurzy.gwei.cz a ETH prirucka pro zacatecniky … obecne mi jde o projekty, ktery smerujou tomu byt uzitecnej tool i pro nas … ale soucasne i pro ty, ktery v tom zacinaj … mimo gwei tedka buduju na koleni cryptomerch shop, hned potom (cca za mesic) se rad pustim s UX/UI do dalsich veci :slight_smile:

Dává mi smysl mít DAO na přerozdělování peněz, dokonce nemusí mít hlasovací právo všichni, ani nemusí mít stejnou váhu, ale určitě bych nedělal přímou úměru mezi vkladem a hlasama. Dokonce bych se tomu chtěl vyvarovat úplně.

Pokud tam úměra bude, tak může někdo přijít a koupit si směr, kterým ma komunita jít. Spíš bych se na to díval jako na takovou neziskovku, která je od sponzorů nezávislá. Jsme komunita, ne politická strana.

Rád bych upřesnil pár věcí - předně, Gwei.cz DAOv2 je myšleno jako separátní “projekt” (přesně ve stylu rixcianova návrhu v Volba rady (council)). DAO by nemělo na faktické řízení jádra komunity žádný vliv - bylo by spíše něco jako partner (např. pro council) a budovala by se nějaká obecná symbióza.

Moje vize DAOv2 je projekt s jasným cílem a to je přerozdělování peněz na užitečné projekty, viz můj první příspěvek - opravdu ne na nic víc. MolochDAO systém, kdy váha hlasu odpovídá vloženým prostředkům je odzkoušená a funguje a osobně nevidím žádný důvod proč se to snažit nějak “socializovat”.

DAO má být o přímé podpoře různých projektů - to je na hohy vzdálené nějakým dnešním neziskovkám, kde to vše jde přes X prostředníků. To co podle mě potřebujeme, je mít lidi, kteří nejenom budou vkládat peníze, ale také převezmou zodpovědnost, za to kam se investují. Bez svobody toho, aby si sami určili kam ty peníze půjdou, to imho nepůjde.