#idea projekt Darovací smlouva

Idea pro Bohemian DAO - návrh - k probrání na inkubátoru?:

Projekt: Darovaci smlouva

Proc:
Darovaci smlouva je jeden ze zasadnich dokumentu, ktery je potreba spravne sepsat, pokud chce clovek darovat crypto v ramci sirsi rodiny.

Typicka situace je, ze chcete darovat crypto svym detem, pripadne sourozencum.

Darovaci smlouva resi legal a danove aspekty a de jure chrani obdarovavaneho do budoucna pro chvile, kdy bude chtit crypto pouzit, ci prodat.

Vystup projektu:

Parametrizovatelna darovaci smlouva o darovani kryptomen.

Parametry typu:

  • komu se daruje (rodina, mimo rodinu)

  • forma darovani (predani seed k uctu vs transakce)

  • jaka je hodnota daru + co z toho vyplyva

    • v pripade, ze vice, jak 5 MCZK, co je jeste potreba dolozit (a opet k tomu konkretni dokument)
  • parametry a jejich vliv by byl vysvetlen

Forma: chatbot, ci web app, finalnim vystupem je export smlouvy v PDF k podpisum

Naklady: TBD

Open points:

  • danovy poradci, se kterymi to dat dohromady - Simpletax?
  • zda dopredu projit nektere varianty s FU a nechat si dat formalni vyjadreni
  • odkud brat formalne CZK hodnotu daneho krypta k danemu dni (napr ETH k 12.02.2021 0:00 CET)
  • forma
  • zda se pak za pouziti takove apky ma platit nejaky mikropoplatek (v ETH, ci dCZK :slight_smile:
2 Likes

Aktualni status:

  • prototyp chatbota zije na : https://defibot-demo.netlify.app/
  • byl osloven blockchain legal - bez odpovedi
  • na chaincampu diskuze se SimpleTax - zaver - nepujdou do toho partnersky (pro bono) kvuli potencionalnimu reputacnimu riziku

→ budou naklady na pravni konzultaci a pravni vypracovani sablony darovaci smlouvy

next steps:

  • zjisteni nakladu, resp. potrebneho budgetu na dokonceni

  • prezentace na ETH Brno

  • otevreni funding requestu na gitcoingrants pod hlavickou gwei komunity

Souhlasite s pouzitim hlavicky gwei komunity pro tento projekt? (edit: na council callu byl dan souhlas)

Probehla prezentace na ETHBrno.
Na konci prezentace de facto cela mistnost prokazala zajem o to tim, kdyz zminili, ze by byla ochota platit mikro fee za pouziti. To neznamena, ze by pouziti melo byt podmineno feeckem, protoze to feecko zeslozituje reseni.
Ale vnimam to jako potvrzeni zajmu.

Krome toho nasledujici dizkuse potvrdila zajem resit i darovani smerem k neziskovkam - i tam bude potreba tedy zpracovat dialog flow, pravni vysvetleni a souvisejici PDF sablony.

Na zaklade toho probehla dizkuze s nekterymi cleny Bohemia DAO ve smysly poskytnout prispevek na realizaci s tim, ze by se realizace rozfazovala:

  1. darovani rodine
  2. darovani mimo rodinu (kamaradum)
  3. darovani nezisku

Timto tedy bude vytvoren proposal na Bohemian DAO pro 1. fazi.

1 Like

Prezentace z ETH Brno 2021:

Oficialni proposal na BohemianDAO: DAOhaus

Na prvni fazi bude pracovat nekolik lidi a tady je rozpad dodavek:

ETH Dodavka
0.25 Naklady na pravniky
- review nasi sablony pravniky (potvrzeni / upravy)
- review text flow chatbota s pravniky
PDF sablona smlouvy a podkladu pro danove priznani
0.05 - konkretni obsahovy navrh sablony od nas
0.25 Chatbot
- realizace text flow
- integrace chatbota na API (POST) a update text flow dle zaveru s parvniky a danari
Crypto/CZK price feed a moznosti oceneni
0.1 - Backend API service price feedu pro konzumaci chatbotem (caching a agregace vnejsich zdroju)
0.1 - Presvedceni komory danovych poradcu / ucetnich, aby akceptovali ohodnoceni
- (Firebase/cloudflare serverless function / vworker)
0.15 PDF generator
- Backend API service pro generovani PDF dle šablon a zadanych paramatru frontendem (chatbotem)
- pretvoreni sablony do HTML
- (Firebase/cloudflare serverless function / vworker)
0.9 TOTAL ETH

Díky za návrh, skvělá práce @radek!

Můj postoj k užitečnosti samotného nástroje je neutrální, ale budu hlasovat proti - hlavně kvůli “procesním” důvodům. Navrhuji návrh nyní zamítnout, doplnit chybějící informace, pokusit se získat nějaký širší feedback, a vrátit se s ním třeba za pár týdnů.

Tady jsou moje důvody:

  • Chybí mi nějaká veřejná diskuze okolo tohoto nástroje. Projekt se sice prezentoval u nás na Gwei.cz a na ETHBrno, ale vyjádřili se k tomu jen jednotky lidí (ať už negativně nebo pozitivně). Nevidím zásadní poptávku po tohle nástroji, pokud na to má padnout 14% treasury.

  • Tento konkrétní návrh implementace a částky nebyl vůbec předem veřejně konzultován. Bylo to hozeno přímo jako proposal a tím se vytvořil časový tlak, který v tomhle případě rozhodně není žádoucí.

  • Není vyjasněno spousta věci, za mě minimálně toto:

    • jak přesně budou probíhat další fáze
    • kolik to celé ve finále bude stát
    • kteří konkrétní lidé na tom budou pracovat
    • kdo bude zajišťovat provozování toho nástroje
    • bude to otevřený projekt s open-source licencí, nebo closed source
    • proč se to neudělá jako for-profit projekt
    • proč je chatbot nejlepší forma

@tree Díky za konstruktivní vyjádření postoje a to poměrně včas během voting period.

S fungováním DAO se všichni učíme, takže jsem zjistil, že jsou vlastně 3 kategorie zájmů:

  1. zájem uživatelů - tady si troufám tvrdit, že ETH Brno ukázalo, že je zájem velký (viz majorita [pohledem cca 90%] hlasování na konci přednášky).

  2. zájem treasury stakeholderů - ano, uznávám ty zmíněné body jsou relevantní. A díky za ně.

  3. zájem realizátorů - tedy ochota zrovna v daný moment věnovat čas (vs jiné aktivity)

Zájem uživatelů mne na ETHBrno samotného překvapil.

To nás vybudilo (zvedlo zájem realizátorů) a proto jsme proposalu ve vlaku z Brna věnovali s Petrem přes 2 hodiny.

K těm bodům se pokusíme s Petrem vyjádřit ještě teď během voting period.

Jen po mne prosím nechtějte, aby probíhala veřejná diskuze několik týdnů. Na drajvování takové diskuze už si z kapacitních důvodů nebudu nacházet prostor/mentální focus a nevím jak Petr, či někdo jiný.

note:

  • K realizaci jsou všichni přizváni - prosím sem o reakci, kdo má chuť - viz rozpad na části.
  • Bude vykopnut související gitcoin grant, jehož příjemcem by bylo BohemianDAO, čímž by se vrátili nějaké prostředky.
  • Nicméně nemáme chuť na gitcoin grants čekat, ať má gwei / BohemianDAO / Bankless apod co nejdříve další praktický tool pro adopci - viz doporučení během ETHBrno.
  • Díky za konstruktivní feedback a pokud by byly další otázky, prosím sem s nimi, ať tady mohou být teď rozebrány.
1 Like

Pridavam svuj pohled na vec :slight_smile:

Myslim, ze zajem je opravdu celkem veliky, hodne lidi resi dane a veci s tim spojene obecne…

Jak @radek zminil, tak cestou do Prahy jsme to cele zpracovali, zamysleli se nad nejakou narocnosti, ktera by pripadla v uvahu. To neznamena, ze realizatorem nejakych backend veci musim byt ja, ba naopak, jsem ted dost busy, takze kdyby se nasel nekdo kdo pomuze, tak jedine dobre :slight_smile:

zkusim ti @tree odpovedet na nektere dotazy, jak to vnimam ja

  • jak budou probihat dalsi faze
    to podle me neni ted jisty a je to open-point

  • kolik to bude stat
    to je podle me ta nejzakernejsi otazka, na zaklade ktere jsme se spolecne bavili v Brne, ze je tedy lepsi to udelat nejakym zpusobem na faze.

  • kdo na tom budou pracovat
    asi kdokoliv kdo bude mit zajem

  • provozovani
    jelikoz chatbot bezi nekde u radka, kde mu bezi dalsi projekty v nejakem tarifu, tak asi tam
    co se tyce backendu, tak bych to nasadil napr na Cloudflare workera nebo Firebase functions, jejiz ownerem muze byt nejaky sdileni gwei account, a kde to bude, pro nase ucely, zadarmo a stabilni bez nutnosti spravy

  • open-source
    urcite muze byt kod backendu, coz kdybych psal ja, tak bude TypeScript

  • proc chatbot
    podle me je to zajimava forma, kdy potrebujeme od usera ziskat docela dost informaci, dost osobnich informaci, a zaroven se vetvi na zaklade odpovedi, z praxe si myslim, ze kdyz user uvidi form s tunou inputu, tak to nebude moc atraktivni, chatbot taky nuti cloveka interagovat, a dava na vyber z urcitych moznosti, ale ano na druhe strane bych si dokazal predstavit i nejaky stepper form, ale ve vysledku to vyjde asi dost podobne

1 Like

Jak zněl přesně dotaz na publikum? Zda by byli ochotni platit platit mikro-fee za použití a) chatbota
b) nebo nástroje obecně?

Navíc nevíme který “způsob” darování by je zajímal (viz fáze - rodině, mimo rodinu, nezisku) a kolik z nich bude spokojených pokud tam bude jen to rodinné darování.

Nesouhlasím s tím, že je to praktický tool pro adopci kryptoměn, příjde mi to naopak - je to spíš prostředek pomáhající vyvádět krypto ven do klasického světa. Uvnitř kryptoměnového světě nějaký darovací smlouvy nepotřebujeme a tohle žádný nováčky do světa kryptoměn nepřiláká.

IMHO Je to nástroj pro lidi, kteří mají v kryptu už hodně peněz - a ti musí řešit mnohem větší úskalí regulací a nejsem si jistý zda jim nějaká darovací smlouva něco usnadní.

Celé to fázování je v mlze - Radek sice napsal 3 fáze (rodině, mimo rodinu, nezisku), ale to je vlastně všechno co o tom víme. Absolutně netuším proč je to rozděleno zrovna takhle, třeba proč je první to rodinné darování a jaký je mezi těmi typy darování vlastně rozdíl.


Závěr

Jak jsem to vnímal, tak hlavní podstatou tohoto projektu je mít právníky ověřenou šablonu darovací smlouvy. Na to žádného chatbota, backend ani hosting nepotřebujeme. Stačí vzorové PDF (ideálně rovnou s vyplňováním) a jednoduchý web s instrukcemi. Nevím jak s těmi typy smluv (rodiná, mimo rodinu… atp.), ale čistě realizačně mi tohle příjde jako ideální první fáze. Škrtneme tedy 55% budgetu (0.5 ETH), ale imho zachováme 95% podstaty.

Pokud budou šablony open-source, pak se může kdokoliv připojit a nějakého chatbota nebo cokoliv dalšího k tomu přidělat. Já můžu být mezi prvními, a klidně to udělám zadarmo, protože mi příjde že je to otázka maximálně pár desítek minut (backend).

Pokud je v plánu sbírat peníze na Gitcoin Grants, pak by se tím mohlo začít. 1. prosince začíná GR12 - tak udělejte kampaň a pokud bude takový zájem, o jaký se tu opíráte - pak se určitě nasbírá dostatek prostředků i bez BohemianDAO.

Za mě tedy 2 reálné možnosti:

  1. BDAO zafinancuje tu hlavní podstatu - vzor smlouvy a instrukce. Na zbytek (chatbot atp) se můžou nasbírat peníze třeba z těch grantů.
  2. Udělat grant na GR12 a zkusit to financovat celé od začátku jen z toho, tedy mimo BDAO.

BTW, opravdu bych doporučoval udělat nějaký whitepaper, kde by to bylo nějak víc rozepsáno. To se předpokládám bude hodit i pro Gitcoin Grants.

@tree diky za summary. Argumenty davaji smysl :+1: , byt si osobne myslim, ze UX dava vetsinou finalnimu produktu mnohem vetsi hodnotu, nez si nekde najit smlouvu v pdf, kterych jsou na netu urcite desitky, ale jde o to, ze jako user nevim kde zacit, na co si dat pozor, atp. Tzn chatbot se mi porad jevi jako nejlepsi tool pro tuhle konkretni flow.

Za sebe muzu rict, ze zde moje casove kapacity konci :slight_smile: nastinil jsem nejake casove/financni odhady za backend prace, ktere by urcite nebyly na desitky minut, a ktere bych mohl z casti sam realizovat (ve volnych chvilich)

Pokud bude mit @radek jeste dalsi energii, kterou tomu bude venovat, tak super, rad opet zahlasuju pro, pripadne prihodim na GR12, ale z meho pohledu se obavam ze uz to bude pomalu vic managementu kolem, nez samotny vysledny produkt. Takze drzim palce :wink:

@kleinpetr Díky za reakci!

Pokud jsou na netu desítky smluv (nebo jen jedna), které se dají použít, pak ano. Opakuji - hlavní point tohoto projektu vnímám to že člověk dostane verifikovanou šablonu (kterou vydá BohemianDAO/Gwei.cz jako nějaká autorita) - taková předpokládám nikde není (?).

V případě nějakého komplexního rozhodovacího stromu bych možná souhlasil, ale tohle nevypadá na takový případ a myslím že nějaký textový návod úplně bohatě postačí. Pokud to uděláme simple, tak nemusíme vůbec pracovat s citlivými údaji (přenášet na backend, zpracovávat atp.) - tím pádem to může použít i ten největší paranoik :slight_smile:
Přijde mi, že statická forma bude mnohem univerzálnější základ pro něco dalšího, chatbot vnímám spíše jako takový doplněk.

Pokud je ten backend tak komplikovaná věc, je někde nějaký alespoň základní co má obsahovat? Já tam vidím jenom udržovaní price feedu, pár endpointů které budou vracet předdefinované data, a hlavní endpoint, který vygeneruje PDF. Něco mi uniká?

Je to první proposal na funding nějakého toolu v BohemianDAO, navíc nejde o úplně malou částku - jednu sedminu (1/7) celého našeho budgetu. Půjde jistě o vzorový příklad, kterým se můžou řídit další proposaly, takže opatrnost je na místě. Když tu každý podobný nástroj odsouhlasíme bez diskuze, tak jsme za pár týdnů na suchu.