Jak jste se dostali ke kryptoměnám? Jaká byla vaše cesta?

Zajímalo by mě, jaká byla vaše cesta ke kryptoměnám (případně ETH/DeFi), kdy jste začali vnímat kryptoměny jako něco důležitého?

Není důležité zda jste v kryptoměnách měsíc nebo 10 let - každý příběh je důležitý :slight_smile:

Já jsem se k Bitcoinu dostal v létě 2013. Už přesně nevím kde jsem o BTC slyšel prvně, ale vím že mě myšlenka alternativní měny velmi zaujala a tak jsem si přes Localbitcoins od jednoho z největších tehdejších “překupníků” Aleše “Kýbl” Jandy koupil první bitcoiny (0.1291 BTC za cca 200 Kč) a začal jsem experimentovat. Tehdy teprve začínaly vznikat první české směnárny jako Simplecoin, a tak se většina BTC distribuovala hlavně z ruky do ruky. Pokud by někoho zajímalo jak to “obchodování” tehdy vypadalo, tak doporučuji přednášku přímo od Aleše Jandy. BTW, sám v přednášce říká že se ho pokoušel podvést jen jeden jediný člověk a drtivá většina byli fanoušci. To byla zlatá doba.

Během následujících pár let jsem si s Bitcoinem hrál - jako peněženku jsem tehdy používal Blockchain.info a zkoušel jsem burzy jako BTC-E, Bitfinex, Bitstamp - zkoušel jsem spekulovat s tehdejšíma altcoinama jako LTC, NMC, PPC, dělat arbitráže a teprve poznával o čem Bitcoin vlastně je. Byly to léta, kdy se otevřelo nebe lowcostů a tak jsem se věnoval hlavně cestování a BTC pro mě ještě nebyl tolik důležitý.

Takový menší zlom přišel během 2015/2016, kdy jsem kryptoměny začal více vnímat jako alternativu peněz. Začal jsem zkoumat služby jako Uphold, které se snažili přinést jednotné potfolio, experimentovat s prvními “smart-kontrakty”, jako byly colored coins na BTC či prvními “DeFi” službami, jako bylo spoření BTC atp. V té době vznikal projekt Liberland, na kterém jsem se také podílel, a kde byl Bitcoin hodně důležitý prvek. Tahle doba byla skvělá, lidi pořád zajímaly hlavně vize a technologie a všichni byli plní nadšení. V té době jsem věřil že Bitcoin je zlato a Litecoin stříbro a že Monero/Zcash bude na anonymní transakce atp. - doufal jsem že se brzy dočkáme něčeho co to celé posune na další level.

Vše se začalo zásadně měnit až s rokem 2017 - Bitcoin se dostával více a více do mainstream médií a začlo přicházet více a více lidí, kterým byly fundamenty u prdele. Bitcoin komunita se začala štěpit a přišly první forky jako BCH. Začali se v hojném počtu objevovat Bitcoin maximalisti a celé to začalo vypadat jako že ten ideál už vlastně máme. Já jsem ale pořád věřil, že kryptoměny jsou nejenom o svobodném převodu A => B, ale o celém finančním systému, který se dá pomocí nich nahradit a tak jsem byl zklamaný.

Že by mohla existovat i jiná cesta se ukázalo v únoru 2018, těsně po ATH, kdy jsem si založil první CDP na MakerDAO a vymintoval své první DAI. V tu dobu už většinu ostatních lidí v kryptoměnách zajímali hlavně nový burzy jako Binance a margin na Bitmexu, spekulanti už byli naprosto všude. Čím více jsem viděl okolo sebe jen trading, tím více jsem utíkal k Ethereu a projektům jako Maker, kde se nikdo o cenu moc nezajímal. Začal jsem studovat věci jako stablecoiny, decentralized governance, web3, smart-kontrakty, game theory. Jedna věc je technologie, ale kryptoměny jsou taky hodně o komunitě - ten feel “pojdmě udělat svět lepší”, který jsem měl z Bitcoinu, a který se pro mě ztratil v 2017, jsem nově objevil u Etherea. Začal jsem o kryptoměnách přemýšlet více komplexně a konečně jako o nečem, co by reálně mohlo nahradit současné peníze.

Za poslední dva roky, co jsem se začal intenzivně zajímat o ETH/DeFi, jsem se naučil neuvěřitelně moc nových věcí, nejenom o technologiích, ale i ekonomice atp. Téměř úplně jsem přestal spekulovat a obchodovat, protože mě to stejně moc nebavilo. Místo toho se snažím kryptoměny reálně využívat ve svém životě, takže mám cca 90% svých peněz na blockchainu. Většina mých finančních operací probíhá dnes decentralizovaně a pokud je potřeba využít nějakou centralizovanou burzu, tak jen na pár minut a pryč s prostředky do HW peněženky. Ethereum mi dalo strašně moc svobody a já jsem mu velice vděčný.

Dnes jsem naplno v Ethereu a Bitcoin už je pro mě stará technologie, která mi nemůže nic moc dát. Těším se až bude ETH2 a posuneme se opět na další level…

1 Like

Přesto, že se ve světě kryptoměn určitě nevyznám jako jiní na tomto fóru, tak se v něm pohybuji již delší dobu a chtěl bych Vás všechny trochu obohatit svým příběhem.

O kryptoměny jsem se mohl začít zajímat někdy kolem let 2016 až 2017. Nepamatuji si přesně, kdy to bylo, neboť jsem kolem nich kroužil již delší dobu. Začal jsem se zajímat hlavně o těžbu. Proč zrovna o těžbu? Protože mi přišla jako jediný slušný způsob jak se do celého ekosystému kryptoměn zapojit a nějaké ty kryptoměny získat bez investice. Investovat se mi do kryptoměn nechtělo, protože většina lidí z okolí mi pořád tvrdila, že je to podvod a že akorát přijdu o peníze. To mi mimochodem zůstalo, neboť jsem přímo do krypta stále neinvestoval ani halíř.

Jelikož v češtině tou dobou volně na internetu nebylo moc informací, které by měly nějakou váhu a šly do hloubky, tak první kryptoslužby, které jsem začal používat byly Nicehash a Eobot. Na Eobotu jsem poctivě zvyšoval svůj výkon jeho těžbou a vybíráním faucetu, zároveň jsem svůj notebook týral těžbou přes Nicehash.

Bohužel již tou dobou se toho nedalo na běžném domácím hardware moc vytěžit a meze pro výběr na Nicehash byly docela vysoké. Já však zatl zuby a řekl si, že to vydržím. Vždyť přece cena bitcoinu poroste a meze pro výběr půjdou dolů. Tak jsem asi čtyři měsíce úporně těžil. Nakonec mě odrovnalo to, že byl Nicehash vykraden.

Na těžbu na svém noťasu jsem se posléze vykašlal a dál používal jen Eobot. Později jsme ještě s kamarádem objevili stránku Coinpot, která je takovým mini cryptokasinem, faucethubem a zároveň mikropeněženkou. Tak rok jsem občas faucetoval a směňoval různá malá množství kryptoměn.
Vyzkoušel jsem spoustu různých stránek (Faucethub, Dogeminer atd.). Chvíli jsem zase zkoušel těžit, tentokrát přes Minergate. Bohužel z většiny těchto stránek jsem nezískal absolutně nic. Jenom můj kamarád uprostřed bitcoinové horečky vyhrál na Coinpotu asi 150 dogecoinů, které si poslal na peněženku a vzápětí se na celý svět kryptoměn vykašlal a od peněženky ztratil privátní klíče. Já jsem si od krypta taky dával průběžně pauzy až do teď.

V současné době jsem vydržel jen u stránek Coinpot, Eobot a přidala se nová Cryptotab. O těchto službách jsem napsal krátký článek. Na Minergate v současné době používám jen český chat.

Asi před měsícem jsem objevil projekt gwei.cz a rozhodl se, že chci stát u nové kryptorevoluce a rozhodl se, že projekt podpořím obohacením jejich webu (Na což jsem si stále nevyhradil čas. :sweat_smile:).

To byla moje cesta světem kryptoměn. Omlouvám se za kostrbatý sloh a pravopis. Psal jsem to zde bez přípravy a nějak nemám chuť to po sobě číst. :frowning:

Žijte dlouho a blaze!!!

Alsel

2 Likes

Já se dostal ke kryptu někdy 2016 až 2017, půl roku - rok před ATH. Seděl jsem si v hospodě, popíjel pivo a poslouchal své kamarády, jak se baví o úplně anonymním způsobu platby, takový který se nedá dostopovat. Kluci o tom jenom někde slyšeli, četli, takže moc informací neměli, ale pamatovali si alespoň název této “měny”. Tak moc mě to zaujalo, že jsem hned druhý den začal hledat víc a víc informací o tom, co to je Monero a kde se dá sehnat.
Chtěl jsem ho nejlépe okamžitě, ale koupit ho jen tak za CZK nebylo v té době možné. Jediná cesta vedla přes Bitcoin. Takže jsem nakoupil Bitcoin a ten poté směnil přes centralizované burzy za XMR. A když už jsem provedl KYC, říkal jsem si, proč se nepodívat i na více alternativních měn. Začala moje éra kdy jsem kupoval všechno, co mi přišlo zajímavé.
V té době se ke mně ještě připojil @coinmandeer , takže jsme oba seděli u grafů (btw, to děláme doposud) a abychom měli neustálý přístup k informacím do čeho přelejt prostředky a proč, začali jsme hledat lidi se společným zájmem. Takhle jsem se seznámil i s @tree , kterého osobně považuji za příklad Ether maximalisty, takže to je moje cesta k DeFi.

Teď pracuji pro Bitcoin maximalisty, zkouším se s váma účastnit projektu který je jasně Ethereum maximalist orientován, ale sebe nezařazuji ani do jedné skupiny. Kdybych si měl vybrat nějakou nálepku, tak je to crypto enthusiast.

P.S.
@Alsel na kostrbatý sloh mám nárok jenom já, sorry.

1 Like

Ja sem tak nějak o kryptoměnach slýchaval už v jeho začatcích, pamatuju si, že snad na zive.cz vysel nejakej clanek o novej digitalní měně a že ji lze težit pomocí počítačů … to me docela zaujalo a protože jsem měl zrovna novej notes na projekce/VJing (v podstate herni komp), tak jsem si stahnul nejakej miner v bete a nechal to bezet asi tri dny … ale zjistil sem, ze jsem vlastne nic nevydelal, odinstaloval to a zapomel na notes i krypto az tak do roku 2014, kdy me zaujaly prvni bullruny (na 1000 dolaru a zpatky na 200 + hack mt.Gox) a tam nekdy jsme o tom obcas prohodily rec s @tree, kterej nekdy v tej dobe prave nakupoval prvni BTC …

Od ty doby jsem se o to zajimal tak spis pokoutne, obcas si nechal vysvetlit od geekovitejsich kamosu proc tezi Ethereum, ale moc me to neuspokojovalo (ale libil se mi koncept globalniho kompu), jednim okem sledoval co se deje na cryptoanarchisticky scene a zalibilo se mi Monero, protoze to znelo tenkrat jako skvelej nastroj proti statni moci … zacal jsem sledovat prednasky od Paralelni Polis a trochu se nechal unaset predstavama o moznosti v budoucnosti vytvorit “decentralizovany stat” na zaklade blockchainu (Jakozto UX/UI designer, kterej na “podobnych” projektech stravil par let me to docela pohltilo) … tam asi se az nastartoval muj zajem o kryptomeny naplno

Potom prisel bullrun 2017 … a protoze jsem se ke konci toho roku stehoval do Prahy (ted uz sem zase zpatky v Plzni) a zacinal v novej praci, tak sem zrovna nemel moc cash na to investovat do virtualnich coinu a pak se mi to nevyplatilo, kdyz se vsichni radovali ze svych nasobnych zhodnoceni … v unoru 2018, jsem imho uz byl dost FOMO na to, abych do toho vrazil konecne nejaky vyznamejsi penize a od ty doby zacaly moje pokusy s tradingem a ne moc dobre zkusenosti s bearmarketem a altcoiny :slight_smile:

Tenkrat jsme si zalozili mezi tak 10ti znamyma skupinu na Slacku, kde jsme si sdileli znalosti, zkusenosti a linky ohledne cehokoliv zajimavyho ve svete krypta … resili jsme fakt vsechno, od airdropu, crypto-eventu, cryptotwitter, technicky a fundamentalni analyzy, trading navody, repasty z dalsich skupin … a vlastne tak behem nejakyho pulroku, kdy cena BTC padala jsme zustali v podstate my tri (coinmandeer, tree a ja), kteri furt meli hlad po nove technologii a chteli tomu sami nejak prispet …

… takze jsme zalozili prvni koncepty vlastniho projektu OpenCrypto … napred se jednalo ve zkratce o chytrejsi customizovatelnej tracker, kterej zohlednoval i fundamentalni analyzu, nejen cenovy data jako Coinmarketcap … az jsme se nakonec dostali k budovani opensource databaze blockchain informaci, tak aby z nej pripadne mohli cerpat i dalsi zacinajici projekty … nakonec jsme to dali k ledu a zkusili prijit s necim lepsim, coz mel byt projekt, kterej by ukazoval kde a jak smenit nejoptimalneji ruzne kryptomeny mezi sebou (“cryptorouter”) … to se dostalo jenom do navrhu … nasledoval plan zkusit vytvorit univerzalni tutorialovou platformu pro onboarding (pouzivani smenaren, bitcoinmatu, penezenek apod.) a pouzivani kryptoměn (pouzivani DeFI, lendingu apod.) … coz je v podstate posledni stav, kdy se behem finishovani navrhu zacala budovat prave komunita gwei.cz, se kterou doufam budeme schopny nektery z tech lepsich napadu realizovat :slight_smile:

Jinak moje zamereni je trochu rozpolceny, ze zacatku jsem v kryptomenach videl svoji budoucnost nejen jako crypto-enthusiast kvuli technologii, ale taky dost jako trader (kvuli cestovani a pohodlnosti) … takze jsem dost sledoval veci ohledne technicky a fundamentalni analyzy, ruznych graf teorii (vcetne knizek), doted se prohrabuju dost cryptotwitterem a v zacatcich jsem dokonce zkousel i ruzny obskurdni sluzby na automaticky obchodovani (cryptohopper), Ruzny signalni a komunitni skupiny na Telegramu, Minergate apod. …

… tedka uz se citim, ze jsem z toho trochu vyrost, sleduju v podstate jen Blockspace a ten Twitter … ale behem cely ty cesty jsem dosel k tomu, ze aby bylo mozny nahradit soucasnej financni system a decentralizovat spolecnost, tak to nepujde skrze anonymni coiny, nebo nejaky uchovani hodnoty, ale prave skrze novy principy a na nich postavenych aplikaci. A vetsina takovych projektu tedka bezi na ETH, takze bych se toho do budoucna rad ucastnil a pridal ruku k dilu :slight_smile:

2 Likes