Volba rady (council)

Doposud byla naše komunita (technicky) řízená pomocí našeho Aragon DAOv1. To ale není příliš praktické, proto se DAO transformuje čistě na přerozdělovací fond (viz. Gwei.cz DAO v2 - reinkarnace) a governance samotné komunity se bude řešit čistě off-chain - zde na fóru, Discordu nebo v Etheroom.

Tím pádem ale potřebujeme nějaký jiný mechanismus (než DAO), jak mezi námi vybrat ty, kteří budou komunitu řídit.

Můj návrh je ustanovit něco jako “Gwei.cz Council” (rada):

  • 5-10 volených zástupců, tzv. “radních”
  • genesis:
    • kandidát musí být prokazatelně aktivní člen komunity (aktivní na Discordu, fóru, propagátor Gwei.cz atp.)
    • hlasovat o prvním councilu může každý, kdo je zaregistrovaný na fóru
    • vyhrávají kandidáti s nejvíce s hlasy
  • obměna rady:
    • to musíme vymyslet - moje představa je nějaká periodická revize rady, ale jak to ideálně udělat nevím - třeba má někdo nějaký nápad?

Hlavní náplní člena councilu bude:

  • starat se o blaho komunity a její rozvoj
  • moderovat Fórum, Discord a další nástroje které využíváme
  • řešit spory uvnitř komunity
  • propagovat komunitu a mluvit za ní venku

Co si o tom myslíte? Dává to smysl? Budu rád za každý názor, díky! :raised_hands:

2 Likes

Nápad super, jen si říkám, jestli na něj není ještě brzo. Ještě se mezi sebou tolik neznáme a tudíž ani netuším koho bych měl do rady zatím volit. Ale asi není na škodu se už o tom začít bavit dopředu, protože nějaký management potřebujeme.

Jestli to nazývat hned council nevím, přijde mi to strašně “buržoazní”, hraní si na něco víc, ale to je jenom pocit z toho názvu :grinning_face_with_smiling_eyes: . Ti lidi by měli podle mě mít hlavně na starosti nějakou organizaci.

Pár poznámek:

  • 5-10 volených zástupců - přijde mi to jako moc, snížil bych to na max 3
  • ta náplň práce, kterou jsi popsal, tak je dost obecná a taková nic neříkající (žádná konkrétní úloha, zodpovědnost), pak je otázka jestli vůbec reálně ta rada k něčemu bude (jestli bude mít nějaký větší pravomoce atd…)

Struktura

  • rychle jsem udělal diagram jak bych si spíš představoval celkovou organizační strukturu Gwei.cz
  • rozdělení na jednotlivé týmy (každý tým má svého “Team leadera”, který zodpovídá za všechny činnosti skupiny)
  • nad týmama může být ten council (musíme se pobavit jaké extra pravomoce bude mít)

Tohle nemá být spolek známých - nemyslím že je nutné aby jsme se nějak extra znali. Komunita má za sebou rok fungování - za tu dobu už se trošku ukázalo, kdo to s Gwei.cz příp. s Ethereem myslí vážně nebo pro komunitu něco udělal. V tomhle problém rozhodně nevidím.

Aby to bylo buržoázní bych se právě radši vyhnul tím, že by šlo o trošku širší skupinu různých lidí. Nemá to být časově náročné - ve třech stačí když dva lidi nemají čas a vše se zastaví. Myslím, že aktuálně by bylo nejlepší třeba 8 radních, s tím že do budoucna to můžeme rožšířit nebo redukovat, podle potřeby.

Odpovědnost je za mě naprosto jasná - podobně jako má rodič odpovědnost za své dítě. Je na každém jak k tomu přistoupí. Postupně bysme se měli dostat k tomu, že pravomoci všech zvolených zástupců budou rovnocenné. Začali bysme tím, že by všichni měli admin práva na našich základních nástrojích jako je Discord, Discourse (tohle fórum), GitHubu a postupně decentralizovali i přístupy např. k serverům, které aktuálně spravuji a mám k nim přístup jen já.

Pozn. Council je narážka na Galactic Council :slight_smile:

Myslím, že řešit spory, starat se o blaho a propagovat komunitu by měl každý člen, k tomu není potřeba Council. Líbí se mi struktura, kterou popisuje @rixcian a to rozdělení na týmy. Každý člen by si vybral, čemu se chce věnovat a do jakého týmu přispět.

V rámci týmu se může hlasovat o tom, kdo bude “leader” a kolik jich bude. Leader bude mít nějaká dodatečná práva nebo přístupy podle potřeby týmu. Tuto roli by mu pak dával admin.

Co se týče práv na různé servery, tak na to jsou adminové. Souhlasím s tím, že by admin roli mělo mít více lidí, ale ty bych nijak nevolil. Adminové si sami vyberou komu chtějí tuto roli dát.

Snažil bych se obecně držet všechny členy komunity na stejné úrovni a nedělal žádnou firemní pyramidu, po které by se dalo šplhat.

Souhlas. A ten leader se hlavně vykrystalizuje tím, kolik do toho obětuje - a nikoliv ETH (to by bylo nefér), ale času a energie.

@naimashhab Tady jde asi o nějaké nepochopení, já jsem rozhodně nenavrhoval nějakou firemní pyramidu. Vlastně je to úplně naopak. S rozdělením na teamy naprosto souhlasím - přesně jak to @rixcian nakreslil.

Council rozhodně nebyl myšlen, jako že by řídil všechno - council by řídil jen základní vývoj a rozvoj základních komunitních nástrojů. Něco jako Ethereum Foundation pro Ethereum. Bylo to myšleno jako takový “core” team. Představa, že se bez nějaké užší organizace obejdeme, mi příjde opravdu nereálná.

Pokud něco jako council mít nebudeme a základní nástroje budou ovládané bez jasné struktury, bude to podle mě mnohem více směřovat k nějakým oligarchickým manýrům.

To co navrhuji, je přesně ono - council budou leadři, kteří vykristalizujou podle toho, kolik do toho obětují. Ether do toho nepleť - to je záležitost on-chain DAO, council by peníze nepřerozděloval - maximálně jen vytvářel návrhy nebo radil.