Liquity ($LQTY) - bezúročné pujčky LUSD stablecoinu

Screenshot 2021-08-04 at 5.43.37

Liquity je decentralizovaný výpujční (borrowing) protokol, který umožňuje pujčit si stablecoin s 0% úrokem proti Etheru (ETH) použitému jako zástava (platí se jen jednorázový poplatek 0.5% z pujčené částky). Půjčky jsou vypláceny v LUSD - stablecoinu vázaném na USD, a je třeba udržovat minimální poměr zajištění pouze 110%.

Kromě kolaterálu jsou půjčky zajištěny stabilizačním poolem (stability pool) obsahujícím LUSD a ostatními dlužníky, kteří kolektivně vystupují jako ručitelé poslední instance. Více informací o těchto mechanismech se dozvíte v oficiální dokumentaci.

Zajímavé na Liquity je to, že se jedná o jeden z nejdecentralizovanějších protokolů. Smart-kontrakty jsou neměnné a systém je plně automatizovaný bez governance (governance-free).

Hlavní výhody

  • 0% úroková sazba - platí se jen jednorázový poplatek 0.5% z pujčené částky
  • Poměr zajištění pouhých 110%
  • Bez governance - všechny operace jsou algoritmické a plně automatizované
  • Přímá splatnost - LUSD lze vždy a kdykoli splatit za nominální hodnotu podkladového kolaterálu.
  • Odolný vůči cenzuře - protokol není nikým kontrolován

Uživatelské rozhraní (frontend)

Decentralizované je i uživatelské rozhraní (frontend) - neexistuje žádné “oficiální”, provozovat frontend může každý. Přehled všech rozhraní naleznete na stránkách Liquity. Provozovatelé frontendu si stanoví tzv. kickback sazbu, která určuje podíl vytěžených LQTY tokenů ve stability poolu, které přenechávají svým uživatelům - více o tom jak provozovat frontend.

Kickback sazba je důležitá jen pro ty, kteří chtějí zabezpečovat protokol pomocí stability poolů a farmařit LQTY (větší kickback sazba = lépe pro vás) - pokud si chcete jen pujčit LUSD, je jedno jaké rozhraní použijete, protože poplatky budou všude stejné.

Nejpopulárnější rozhraní:

Liquity protokol je implementován v řade univerzálních DeFi nástrojů, například:

Screenshot 2021-08-04 at 5.41.53

Bezpečnost

Podle DeFi Safety patří Liquity mezi nejbezpečnější DeFi protokoly - dostalo hodnocení 84%.

Screenshot 2021-08-04 at 6.36.35

Statistiky

Různé statistiky Liquity protokolu můžete nalézt na stránce KnowYourDefi:

Screenshot 2021-08-04 at 6.42.37

Odkazy