Migrace Gwei.cz Discord → Matrix

Zdravím všechny. Rád bych tu otevřel problém naší hlavní komunikační platformy (Discord) a vznesl návrh na migraci na otevřenou platformu - tedy Matrix.

Discord je proprietární software (nemá otevřený zdrojový kód), vzniknul hlavně jako chatovací server pro gamery a bezpečnost nebo soukromí nikdy nebyla jeho priorita. Nejenom, že je nemožná soukromá konverzace, ale všechno co tam uděláte je sledováno a kontrolováno. Společnost stojící za Discordem si může číst všechny zprávy (i ty soukromé!) a uživatel nemá kontrolu naprosto nad ničím. Všechny jeho nevýhody si můžete přečíst níže v sekci Proč je Discord špatný?

Fakt, že se Discord stává de-facto standardem ve světě Web3 nebo Etherea je velmi znepokojující. Na veřejnou komunikaci je Discord ještě snesitelný, ale mnozí Discord začali brát jako výchozí komunikační nástroj a probírají skrz něj i svoje soukromé věci nebo třeba i finanční transakce (veksl), což je absurdní. Ale nejde jen o soukromí, ale také i o nějakou neutralitu a svobodu, protože společnost stojící za Discordem může vás nebo váš server zablokovat jedním kliknutím, protože se jim třeba nelíbíte.

Když jsem přicházel do Etherea, tak spousta projektů používala třeba otevřený RocketChat, nebo další platformy, ale poslední měsíce pozoruji masivní “Discord epidemii” nebo “Discordizaci” celé Ethereum komunity a přijde mi to veskrze špatné. Tak masivní používání Discordu jde proti všem principům toho, čehož se snažíme dosáhnout pomocí kryptoměn a je to velmi špatný precedens.

Matrix_logo.svg

Naštěstí existuje, dnes už velmi použitelná, alternativa k Discordu - tím je otevřená komunikační platforma Matrix. Už existuje přes 8 let a myslím že se konečně dostal do stavu, kdy dokáže Discord nahradit. Za Matrixem nestojí žádná velká korporace, ale jde o otevřený software a komunikační standard, který je tvořen a podporován tisíci dobrovolníky z celého světa, peníze dostává hlavně od neziskových organizací. Veškerá neveřejná komunikace je na Matrixu šifrovaná podobně jako znáte třeba ze Signalu. Navíc je to decentralizovaný protokol (resp. federativní), takže vše nestojí na jedné firmě, nebo jednom poskytovateli. Více o Matrixu si můžete přečíst třeba na webu joinmatrix.org.

Navrhuji tedy, abychom náš Gwei.cz Discord chat zrušili a přesunuli se na Matrix. Jako otevřená komunita musíme podporovat otevřené a svobodné technologie. Ve světle letošních události a toho co se děje okolo regulací musíme tlačit více svobodné nástroje poskytující lidem dostatečné soukromí a nemůžeme dále podporovat nesvobodné platformy jako Discord - obzvláště pokud existuje dobrá alternativa. Nicméně, i po 8 letech vývoje není Matrix dokonalý - všichni kdo se okolo otevřených technologií pohybujeme víme, že centralizované služby budou vždy pohodlnější a jednodušší, podobně to platí i o komunikačních platformách. Já jsem v kryptu kvůli svobodě, decentralizaci, soukromí a tak myslím, že to za menší nepohodlí rozhodně stojí. Musíme jít příkladem a ukazovat lidem směr, protože když ne my, tak kdo jiný?

Co na to ostatní, především lidé z @council? Vidí někdo nějaký zásadní problém, proč to nedělat? Budu rád za jakýkoliv feedback!

Rád bych toto téma otevřel také během dalšího Governance Callu #20, který se uskuteční 12.10.2022.

Pozn. v současnosti už je v provozu náš vlastní Matrix homeserver, přímo pod doménou gwei.cz. Gwei.cz space je umístěný na adrese #gweicz:gwei.cz. Registrace na našem homeserveru jsou zakázané, pokud chcete účet ve tvaru @<user>:gwei.cz, pak mi napište zprávu (@tree).

Návrh na migraci a co se současným Discordem

Nerad bych, aby se vše co jsme na Discordu vytvořili jen tak smazalo, takže navrhuji trošku jemnější přístup. Všechny současné kanály se skryjí, nahradí je jeden (dejme tomu #deprecated?), kde bude informace o migraci, jak se připojit na Matrix atp. Pokud někdo klikne na speciální emoji, tak dostane speciální roli a otevře se mu celý archiv - tedy současný discord tak jak je. Jen s tím rozdílem že všechny kanály budou jen pro čtení (ready only).

Obsah se každopádně ale přenášet nebude, to prakticky ani moc udělat nejde. Díky tomu, že Matrix trošku odrazuje od toho, mít stovky kanálů, což byl také velký problém Discordu, tak by to mohlo vyřešit více problémů zároveň :slight_smile:

TODO

 • :white_check_mark: Spustit provoz vlastního Matrix homeserveru (doména: gwei.cz)
 • :white_check_mark: Vytvořit Gwei.cz Matrix space a kanál #general
 • :white_check_mark: Přesměrovat chat.gwei.cz na Matrix rozcestník
 • Discord: Zamknout všechny kanály jako read-only
  • jediný viditelný kanál by měl být kanál #deprecated, kde bude zpráva o přechodu
  • archiv (minulé kanály) budou přístupné jen pro ty, kteří kliknou na příslušné emoji (získají specifickou roli)
 • ☐ Informovat o přechodu na sociálních sítích (Twitter)
 • ☐ Discord: Archivovat všechny kanály do souborů, které budou přístupné minimálně lidem z @council, ideálně na našem Git hostingu

Proč je Discord špatný?

Tady jsou hlavní důvody jak je shrnuje stránka joinmatrix.org (Why not Discord?):

 • Nedostatek soukromí pro soukromou komunikaci
 • Nadměrné sledování uživatelů
 • Nepřátelský postoj vůči neoficiálním klientům nebo modifikacím klientů
 • Nutnost telefonního čísla
 • Closed source
 • Zpoplatnění bohatších vyjadřovacích schopností
 • Nedostatečná kontrola soukromých údajů a žádná záruka spolehlivosti

O škodlivosti Discordu si můžete dále přečíst více na těchto stránkách:

Screenshot hlasování na stránkách Mozilla, podle kterého si většina lidí myslí že používání Discordu je “super creepy”, tedy “super děsivé” :point_down:

mozilla - discord rating

2 Likes

Ahoj, nejsem si jistý jestli se budu moct dalšího governance callu zúčastnit, protože budu na devconu. Tak bych aspoň async rád dal tomuto proposalu :+1: . Myslím že smazaní discordu by bylo špatné a zbytečná škoda. Každopádně archivování a udělání všech kanálů read-only se mi poměrně líbí. Možná bych ještě zvážil zanechat otevřený kanál #poradna, myslím že to dává smysl, protože člověk co potřebuje poradit může být zároveň člověk co není schopný se na matrix dostat (přece jenom discord je o něco víc user friendly).

Gj @tree !

Jinak pokud se na té migraci shodneme tak si rád vezmu na starost Discord: Zamknout všechny kanály jako read-only a všechno co je s tím spojené :slight_smile:

1 Like