Synthereum (Jarvis) - syntetické assety pomocí UMA protokolu (jCZK)

Začíná vzniklat nadějný projekt syntetických assetů. Slibují že přidají tisíce (!) instrumentů tento rok - začnou fiatem (včetně CZK!) a další na řade budou komodity, akcie a indexy.

Základním stavebním kamenem má být UMA (Universal Market Access) protokol, což je zajimavý projekt, který sleduji již delší dobu. Jde o Ethereum smart-kontrakty, pomocí kterých se dá jednoduše vytvořit derivát (token) téměř čehokoliv. V jádru to funguje podobně jako MakerDAO - základem jsou uživatelé kteří uzamknou své tokeny do chytrého kontraktu, udržují potřebnou úroveň zajištění (collateral) a poskytují tak likviditu pro fungování systému. V Synthereu ten zajišťovací token bude pravděpodobně cDAI, tedy “spořící verze” DAI uzamčená v Compound protokolu. Jako oracle budou využívat Chainlink.

V současné době mají funkční proof-of-concept na Kovan Testnetu kde mají EUR, CHF, GBP a GOLD.

Plánují udělat speciální DEX a také mobilní aplikaci - peněženku pro přístup k DeFi, což se určitě cení. Zdá se že tyhle aktivity budou dělat pod brandem Jarvis.

Na papíře a testnetu projekt vypadá hodně zajímavě - pokud se jim podaří přitáhnout likviditu (v tom vidím asi největší problém), tak by to mohlo docela dobře fungovat - já to budu rozhodně sledovat :nerd_face:

Další poznatky:

  • Tokeny budou mít symboly s "j" prefixem, tedy - jEUR, jXAU, jCZK atp.
  • Mají přes $8k z Gitcoin Grants

Co si o tom myslíte vy? Taky si myslíte jako já, že tokenizace reálných aktiv jako třeba jTSLA by mohla být killer-feature, která nakopne DeFi?

1 Like

Jako osobne mi treba chybi, ze abych mohl spekulovat na nejake cene, tak pro bezne akcie bych si musel slozite zakladat nejakej broker ucet… ale jako tohle je jenom nejaka zalezitost platformy, ktera bude vyrabet tyhle synteticky markety (FTX, Syntetix, Synthreum…)… osobne by me spis zajimalo neco, co by opravdu tokenizovalo akcie … neco jako kdyz vlastnim bitcoin, tak abych takhle mohl mit share od Tesly na vlastni wallet … nebo jsem tu syntezu spatne pochopil?

To jsi asi špatně pochopil - to co si představuješ vytvořit nejde (“neco, co by opravdu tokenizovalo akcie”), právě proto tu máme syntetický assety.
S bitcoinem to jde, protože Bitcoin je otevřený blockchain a tudíž můžeš udělat trustless propojení. S akciema, lokálníma měnama atp. tohle nikdy neuděláš (leda že by udělali vlastní blockchain).

Hey guys,

Pascal from Jarvis :slight_smile:

Tokenizing stocks is a heavy process, not capital efficient (you need to buy the stock in order to tokenize them and then sell them) and which does not allow easy conversion from one stock to another as you need liquidity and an exchange.

Synthetics solve this issue but create another one: you need liquidity to back these synthetic, and the amount of synthetic you can issue is capped by it.

We have used Chainlink for our v1 on Kovan but we are now working on the v2 without Chainlink and using the UMA’s priceless framework.

The cool thing for CZ people is the onramp:

  1. since it is backed by Dai and Dai-onramp are quite easy to find, it offers an easy way to buy jCZK
  2. we are working with our partner Ramp.network to see if it is possible to create direct jFiat onramp; if it is possible we will have a EUR > jEUR onramp at 1:1 and with 0 fee and maybe it could be possible to a CZJ > jCZK if LP are willing to provide liquidity for your currency.
1 Like