Trump nebo Biden? Přehled predikčních trhů

Predikční trhy jsou fascinující technologie, která nám může z dlouhodobého hlediska pomoci s řešením v mnoha oblastech - jako je např. bezpečnost, pojištění a podobně. Bohužel, není to tak jednoduché a tak se vývoj posouvá relativně pomalu.

Každopádně, dějí se události, ve kterých jsou predikční markety použitelné už dnes - a to jsou například americké volby. Díky tomu, že je to masová událost, predikční trhy na Ethereu nabízí již dostatečnou likviditu i pro větší spekulanty, nebo použitelnost pro ty, kteří nemají s něčím takovým zkušenost.

Tady jsou možnosti jak si predikční trhy můžete vyzkoušet i vy:

Polymarket

Polymarket je asi v současnosti nejpoužitelnější služba. Má jednoduché a přehledné uživatelské rozhraní a dostatek likvidity. Můžete zde podíly nakupovat a prodávat, jako účtovací jednotka slouží USDC.

Screenshot 2020-10-30 at 15.57.24

Augur + Foundry + Catnip

Augur je jeden z nejstarších projektů na Ethereu, který vyvíjí predikční trhy už od roku 2014. Jeho výhodou je, že se snaží o totální decentralizaci už od začátku - což ale znamená, že není tak lehce použitelný a není pro každého. V poslední době se ale začínají objevovat projekty, které se snaží využít jeho systém jako protokol a postavit na něm úplně nové uživatelské rozhraní pro nováčky.

Jedním z těchto projektů je například Augur Foundry který abstrauje Augur market do ERC-20 tokenů a projekt Catnip, který k tomu přidává jednoduchou směnárnu v uniswap stylu. Vy si jen koupíte ANO či NE token, podobně jako kupujete jakýkoliv jiný. Tyto tokeny se dají obchodovat i na DEX či pomocí DEX agregátorů.

Screenshot 2020-10-30 at 16.14.18

Samozřejme můžete využít i nativní rozhraní Auguru, ale nepočítejte s tím, že to bude úplně nejpříjemnější zážitek - totálně decentralizované technologie mají zkrátka své mouchy. Pokud vás, ale predikční markety zajímají do hloubky - Augur je jedna z věcí která stojí za to.

Omen

Omen je poslední příklad predikčních trhů, který zde uvedu. Jedná se jakýsi zajímavý hybrid různých projektů, které už tu máme - například jako oracle a pro finalizaci trhu se používá již etablovaný projekt Kleros, který řeší decentralizované arbitráže (nebo-li spravedlnost). Obchodování voleb probíhá pomocí DAI, ale ostatní markety využívají širokou paletu tokenů, např. WETH či OWL.

Zajímavostí tohoho projektu je že je založený na Reality.eth, kteří se snaží o “Crowd-sourced verification for smart contracts.”, tedy mechanismu, který umožnuje verifikovat události z reálného světa. Pomocí Omen nebo Reality.eth DApp můžete položit otázky téměr na cokoliv.

Screenshot 2020-10-30 at 16.44.12