Nápad na P2P službu, pro směnu fiat↔stablecoin mezi známými

Mám takovou vizi (decentralizované) služby, která by nám pomohla zbavit se závislosti na centralizovaných burzách a směnárnách, které potřebujeme pokud vstupujeme či vystupujeme z krypta. Šlo by o službu, kde by si člověk mohl na principu P2P měnit svoje fiat peníze za stablecoiny a opačné - v rámci svoji osobní sociální bubliny.

Pracovní název: Odluka

Klíčové vlastnosti

1. Výměna jen v rámci svého “trust circle”

Na službách jako Localbitcoins, Localcryptos, Bisq atp. se obchoduje s neznámými lidmi - třeba já osobně mám problém obchodovat větší částky s člověkem, kterého vůbec neznám - a nemyslím to z hlediska bezpečnosti, že bych se bál že přijdu o peníze - spíš nechci podporovat nějaký podvodníky, který by přes mě třeba prali nějaký peníze. Navíc pokud je to směna digitálního fiatu, pak člověk musí odhalit někomu neznámému např. číslo účtu, reálné jméno atp. Myslím že spousta lidí může mít podobný problém. Výměna mezi lidmi v mém přímém okolí (nebo s těmi které si zkrátka přidám do svého “trust circle”) mi přijde mnohem přirozenější a bezpečnější - a zároveň s kryptem si můžeme velmi lehce vyměňovat i informace o něm. Mohlo by to tedy sloužit i k rozšíření adopce. Tahle myšlenka vychází (mimo jiné) z principu tzv. “etického veksláctví” od Juraje Bednara.

Vycházím z toho že máme dvě skupiny lidí. Jedni krypto používají a druzí ne… ti co krypto používají by měli šířit povědomí o kryptu dál, no a k tomu by měla vlastně sloužit ta aplikace. Pro úzký kruh lidí, kteří se dobře znají - ideální řešení třeba pro rodiny a nejbližší okolí. Vy jako uživatele krypto máte, možná si ho i vyděláváte, tak chcete spíš prodávat, nováčci chtějí zase nakupovat… a od koho by měli krypto kupovat než ideálně svyho okolí.

2. Eliminace volatility, tak že se budou směňovat za fiat jen stablecoiny

Ideálně třeba USD<=>USDC/DAI atp. To že se musí řešit cena a její volatilita je podle mě další velký problém (nejenom) P2P řešení… pokud se bude měnit jen USD za USD stablecoin, pak to může být téměř 1:1, odpadne spousta starosti a ve finále to může být mnohem efektivnější (a levnější). Chceme vytvořit co nejjednodušší gateway mezi klasickým finančním systémem a tím novým, a řešení ceny je zkrátka imho přespříliš velká komplikace.

Pro mě je podobná služba možným klíčem k úspěchu krypta - pokud si začneme decentralizované vyměňovat fiat za krypto a naopak mezi svými přáteli, pak státy už nic nezmůžou.

Dovysvětlení

Směňovat krypto mezi přáteli člověk může i dnes bez jakkekoliv aplikace - jen je to velmi komplikované. Cílem by tedy bylo udělat rozhraní, které by to výrazně zjednodušilo (a třeba i částečně zautomatizovalo), aby to bylo pro lidí mnohem pohodlnější.

Já si s kamarády měním fiat za stable běžné, ale žere to spoustu času na koordinaci - musíme si kvůli tomu psát nebo volat - řešit kam poslat fiat a kam poslat krypto, a zda vůbec může nějaká takováhle transakce proběhnout. Vymýšlím tedy něco, co by mě osobně zjednodušilo život.

Já budu mít aktivovanou “nabídku” že krypto nabízím, kterou mužů kdykoliv podle svých potřeb změnit. Ostatní můžou na tuhle nabídku kdykoliv reagovat - 24/7 se jim zobrazí moje aktuální bankovní údaje. Na mě straně - Pokud to bude propojené s API banky, tak v aplikaci mužů přímo vidět, zda fiat dorazil. Přímo v aplikaci mužů mít tlačítko “poslat krypto”, který mi otevře předpřipravenou transakcí v Metamask a já to jen podepíšu.


Co si o tomhle nápadu myslíte? Dává vám to smysl? Máte možnost nám s nečím takovým pomoci? Napište sem a nebo na náš Discord.

3 Likes

Objevil sem teď náhodou tuhle skupinu na FB Krypto Veksl. Zřejmě slouží pro P2P směnu a má přes 2K členů.

Hazím to sem, aby se to někde uchovalo a popřípadě se tam můžou v budoucnu sbírat zpětný vazby a nápady… Ale toť otázka… Všichni víme, jak je to se skupinama na FB :sweat_smile:

Odkladam sem navrhy p2p app, ktere budou k diskuzi v dalsim Inkubátor #2 - #12 od spolicek

1 Like

Kdyby nekdo mel cas a chut, tak budeme radi za pomoc pri vytvareni ciselniku zde: GitHub - gweicz/p2p-data

Diky :wink:

1 Like

Ahoj, tenhle projekt mi přijde celkem zajímavý.
Napadlo mě použít QR kod bankovního účtu (Specifikace formátu | QR Platba) nebo bezkontaktně kartou přes nfc na poslání peněz na účet a zase QR kod nebo přímo API pro platbu kryptoměnou.

Je ještě někdo ochotný se zapojit? Mám znalosti programování v javě, můžu udělat apku na android.

Ahoj, diky za tip :slight_smile:

Aktualne se na appce nepracuje, mame hotove mini-demo, ktere umoznuje parovani uzivatelu + pridavani/zobrazovani nabidek, napsane ve Flutteru a bezi nad firebase. Nicmene posledni result byl, ze to postavime jako web-based aplikaci, klasicky web3.

Mam pripraveny nejaky minimalni skeleton (Vue3), ale bohuzel jsem byl ted hodne bussy a budu se k tomu vracet v druhe polovine dubna.

Pokud bys mel zajem se pridat, dej mi prosim vedet a nejak se domluvime :slight_smile:
Jinak pokud nedelas Vue, TS, a chtel bys delat native appku, tak by se dalo asi domluvit treba ne nejakem sdilenem api, pak je ale otazka jestli to nedoresit v tom Flutteru abychom to mohli dorucit rovnou i pro iOS.

Tak se zdá, že se do toho pustili lidi ze SatoshiLabs - v podcastu Stackuj.cz prezentovala velmi podobný nápad Lea Petrášová. Název je Vexl, bude to založené na “trust circles” a prý to bude i plně open-source.

Teď to prý testují interně v SatoshiLabs, brzy spustí veřejnou betu a vypadá to že to chtějí veřejně vypustit na Chaincampu. Více informací ve videu níže.

Jen se bojím, aby se z toho neztratil ten stablecoin prvek - to odloučení převodu peněz na blockchain od řešení kurzu a ceny (problémy s volatilitou) - což je imho jeden z největších problémů podobné aplikace.

Ale jinak dobrá práce a těším se na to :+1: